Aspen Skies Motion Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This rustic motion cocktail table features pine solids, New Zealand pine veneers, and metal accents with a russet brown finish. It offers a planked top, bottom storage shelf, and an adjustable tabletop that extends from 16″ to 24″ in height.
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 21 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Russet Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Aspen Skies |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Aspen Skies Motion Cocktail Table
Enhance your space with the traditional Aspen Skies motion cocktail table. Crafted of pine solids and New Zealand pine veneers with metal accents, this piece features a russet brown finish, appealing planked top, bottom shelf design for additional storage, metal accents with nail heads outlining the table top, and an adjustable tabletop extending from 16″ to 24″. A wonderful addition to any rustic style space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids and New Zealand Pine Veneers w/ Metal Accents |
|---|---|
| Finish | Russet Brown |
| Dimensions | W34 x D34 x H21 |
| Box Dimensions | W38 x D38 x H8 |
| Adjusts from 16 to 21 Inches in Height | – |
| Metal Accents | Yes |
| Rustic Styling | Yes |
| Planked Top Accents | Yes |
| Bottom Shelf for Storage | Yes |
| Cubes | 6.55 |
| Weight | 53 lbs. |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 21 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Russet Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Aspen Skies |
Why buy the Aspen Skies Motion Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.