Aspen Skies 4 Piece Console Set (1-Console 3-Stools)
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Console Bar Table,Uph Console Stool
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 74 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Russet Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Aspen Skies |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Aspen Skies 4 Piece Console Set (1-Console 3-Stools)
Design possibilities are endless with Aspen Skies works with styles from rustic to farmhouse. Crafted of pine solids and New Zealand pine veneers in a russet brown finish with metal accent. Features planked tops with metal corner accents and nail heads, cut outs beneath the top for additional storage and saddle style stools upholstered in a brown microfiber material for cleanability with accent nail heads. Perfect behind the sofa or a kitchen nook. Kit consists of console bar table and three stools.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids and New Zealand Pine Veneers w/ Metal Accents |
|---|---|
| Finish | Russet Brown |
| Dimensions | W74 x D21 x H36 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| 74 Inch Console Table Works Behind the Sofa | Yes |
| Bar Height Serving Area | – |
| Three Barstools Store Under Console Table | Yes |
| Nailhead Accents | Yes |
| Wood Stretchers on Stools | Yes |
| Saddle Shaped Seating | Yes |
| Upholstered in Saddle Colored Polyester | Yes |
| Cubes | 23.15 |
| Weight | 156 lbs. |
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 74 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Russet Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Aspen Skies |
| Features | Storage |
Why buy the Aspen Skies 4 Piece Console Set (1-Console 3-Stools) from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
Bevinfield Bar Cart
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.