Lake House Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from poplar solids and oak veneers with an oak finish, this chair side table features a planked top and wood accents. It offers two open shelves and a drawer with antiqued brass hardware for storage.
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Lake House |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lake House Chair Side Table
Accent your space with the casual country style Lake House chair side table. Crafted of poplar solids and oak veneers, this piece features an oak finish, appealing planked top, two open planked shelves, simplistic wood and peg accents, one drawer accented by antiqued brass knob hardware, anchored by a tapered leg design. The golden oak finish allows for a universal appeal.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Oak |
| Dimensions | W18 x D18 x H26 |
| Box Dimensions | W27 x D22 x H10 |
| Cubes | 3.53 |
| Appealing Planked Tops | Yes |
| Veneered Shelves | Yes |
| Multi-Step Hand Applied Finish | Yes |
| Antique Brass Hardware | Yes |
| Boxed Drawer Construction | Yes |
| Wood-on-Wood Drawer Glides | Yes |
| Tapered Leg Design | Yes |
| Wood & Peg Accents | Yes |
| Weight | 37 lbs. |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Lake House |
Why buy the Lake House Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.