Modern Farmhouse Drawer Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Modern Farmhouse side table is crafted from poplar solids with knotty white oak veneers, featuring a dusty charcoal finish and washed brass knob hardware. It includes a full extension drawer and a bottom shelf for convenient storage.
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse Drawer Chair Side Table
Enhance your space with the Modern Farmhouse drawer chair side table. Crafted of poplar solids with knotty white oak veneers, this piece features a dusty charcoal finish with heavy distressing, a full extension drawer with a bottom shelf for additional storage, appealing washed brass knob hardware. Also available in an alternate finish, this modern farmhouse piece would be a wonderful addition to your cottage or contemporary style space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Dimensions | W18 x D22 x H26 |
| Box Dimensions | W25 x D29 x H16 |
| Cubes | 6.87 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (35mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawer | Yes |
| Flat Drawer Front | Yes |
| Bottom Shelf for Storage | Yes |
| Washed Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 48 lbs. |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Storage |
Why buy the Modern Farmhouse Drawer Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.