Dockside Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from poplar solids and birch veneers with a white finish, this coastal style chair side table features knotted rope end panels and a planked top. It offers an open shelf design for additional storage, accented by wormhole distressing.
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Style | Cottage |
| Collection | Dockside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Dockside Chair Side Table
Accent your space with the coastal style Dockside II chair side table. Crafted of poplar solids and birch veneers, this piece features a white finish with knotted rope end panels and wormhole distressing, softly rounded pilasters flow into tapered feet, appealing planked top with an open shelf design for additional storage. Add this eclectic, one of a kind chair side table to any casual style space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Wood Products |
|---|---|
| Finish | White |
| Dimensions | W18 x D24 x H26 |
| Box Dimensions | W28 x D27 x H11 |
| Cubes | 4.5 |
| Eclectic Look with Coastal Style | Yes |
| Knotted Rope End Panels | Yes |
| Planked Top | Yes |
| Open Shelf Design | Yes |
| Weight | 44 lbs. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Style | Cottage |
| Collection | Dockside |
Why buy the Dockside Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.