Dockside Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This coastal style Dockside cocktail table is crafted from poplar solids and birch veneers with a white finish. It features a planked top, knotted rope end panels, a bottom shelf, and casters.
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Style | Cottage |
| Collection | Dockside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Dockside Cocktail Table
Enjoy family game night around the Dockside ll cocktail table in your coastal style space. Crafted of poplar solids and birch veneers, this piece features a white finish with knotted rope end panels and wormhole distressing, softly rounded pilasters flow into tapered feet, appealing planked top with a bottom shelf for additional storage, anchored by easy to navigate casters. Add this eclectic, one of a kind end table to any casual style space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Wood Products |
|---|---|
| Finish | White |
| Dimensions | W48 x D28 x H19 |
| Box Dimensions | W51 x D31 x H8 |
| Cubes | 7.5 |
| Castered Cocktail Table | Yes |
| Planked Top | Yes |
| Eclectic Look with Coastal Style | Yes |
| Knotted Rope End Panels | Yes |
| Bottom Shelf for Storage | Yes |
| Weight | 79 lbs. |
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Style | Cottage |
| Collection | Dockside |
Why buy the Dockside Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.