Liam Wall Reclining Sofa – 330786
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Wall-compatible reclining sofa with tall split backs, flared arms and cozy chaise seats; side-mounted handles adjust legrests and backs and it can be placed inches from a wall.
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Twilight |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Liam Wall Reclining Sofa – 330786
With a sleek split back, flared arms and cozy chaise seats, the Liam Wall Reclining Sofa beautifully blends comfort with style. Adjust legrests for relaxing and watching TV. You can place this sofa mere inches from a wall for decorating versatility.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Tall split back and smooth lines create a clean, contoured profile | Yes |
|---|---|
| Structured flared arms and cozy chaise seats strike a great balance between comfort and style | Yes |
| Blown fiber backs provide cushiony support | Yes |
| Attractive single-needle topstitching | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Convenient side-mounted handles on the outside arms allow you to easily adjust the left and right backs and legrests for personalized comfort | Yes |
| 3-position locking legrest for added safety and support | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Twilight |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Liam Wall Reclining Sofa – 330786 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.