Arrowcreek Uph Console Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This rustic console stool features solid pine tapered legs with a weathered stone finish. It has an upholstered padded seat in grey taupe linen fabric.
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Stone |
| Style | Rustic |
| Collection | Arrowcreek |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Arrowcreek Uph Console Stool
If you enjoy rustic, the Arrowcreek console stool is for you. Finished in a weathered stone and features solid pine tapered legs with an upholstered padded seat in a grey taupe fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 2.5 |
|---|---|
| Combined_dimensions | W16 x D16 x H26 |
| Feature_1 | Grey Taupe Linen Upholstery |
| Feature_2 | Upholstery Edge Roll |
| Feature_3 | Alternating Footrest Heights |
| Feature_4 | Tapered Legs |
| Epcubes | 2.5 |
| Epboxwidth | 27.5 |
| Epboxdepth | 21.25 |
| Epboxheight | 7.5 |
| Epprodwidth | 16 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 26 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 16 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Stone |
| Style | Rustic |
| Collection | Arrowcreek |
| Features | Fabric |
Why buy the Arrowcreek Uph Console Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.