Liam Power Wall Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – 33X786
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power wall reclining sofa with tall split backs, flared arms and cozy chaise seats; both ends recline at the touch of a button and head-to-toe adjustment makes it suitable to place inches from a wall.
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Twilight |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Liam Power Wall Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – 33X786
Tall split backs, flared arms and cozy chaise seats give the Liam Power Wall Reclining Sofa with Headrest and Lumbar the perfect blend of comfort and style. Power adjustable for head-to-toe relaxation. And you can place it just inches from a wall.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Tall split backs and clean lines create a sleek, contemporary spot for relaxing | Yes |
|---|---|
| Structured flared arms and cozy chaise seats create a fusion of comfort and style | Yes |
| Blown fiber backs provide cushiony support | Yes |
| Attractive single-needle topstitching | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Both the left and right seats recline at the touch of a button | Yes |
| Side-mounted 4-button control panels on both sides enable independent adjustment of back, legrest, headrest and lumbar | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Wireless remote upgrade available | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Twilight |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Why buy the Liam Power Wall Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – 33X786 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.