Sonoma Road Lateral File
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Sonoma Road lateral file is crafted from poplar solids and hickory veneers with a weather-beaten bark finish and antique pewter hardware. It features two full extension, lockable file drawers for secure and deep storage.
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Beaten Bark |
| Style | Urban |
| Collection | Sonoma Road |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sonoma Road Lateral File
Create a natural feel with the Sonoma Road lateral file. Crafted of poplar solids and cathedral hickory veneers, this piece features a weather-beaten bark finish accented with antique pewter bar pull hardware. There are two full extension lockable file drawers to keep your contents safe. With the bluff-cut drawer fronts, an illusion is given of multiple smaller drawers, while still offering deep storage. Sonoma Road is the essence of Urban Living styling with a weather-beaten bark finish combined with metal accents throughout the collection.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Antique Pewter Bar Pull Hardware | Yes |
|---|---|
| Block Style Pilasters and Feet | Yes |
| Nail Head Accents | Yes |
| English/English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Combined_dimensions | W34 x D22 x H31 |
| Feature_1 | Antique Pewter Bar Pull Hardware |
| Feature_2 | Block Style Pilasters and Feet |
| Feature_3 | Nail Head Accents |
| Feature_4 | English/English Dovetail Drawer Construction |
| Feature_5 | Full Extension Metal Side Drawer Glides |
| Feature_6 | Bottom Case Dust Proofing |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Beaten Bark |
| Style | Urban |
| Collection | Sonoma Road |
| Features | Storage |
Why buy the Sonoma Road Lateral File from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.