Trellis Lane Accent Chair- Black
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Boho-inspired accent chair is crafted from solid mango wood with a Weathered Black finish. It features an artisan hand-carved chair back, a saddle-shaped seat, and blocked tapered legs.
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 39 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Black & Gray, Weathered White |
| Style | Transitional |
| Collection | Trellis Lane |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trellis Lane Accent Chair- Black
The Boho inspired Trellis Lane accent chair will make your room both functional and stylish. Crafted of solid mango in a Weathered Black finish with brown rub thru. Features artisan hand carved chair back, saddle shaped seat, and blocked tapered legs. Add the accent writing desk and bookcase to complete your look.
Product Details
| Cubes | 5.4 |
|---|---|
| Combined_dimensions | W18 x D18 x H39 |
| Feature_1 | Scroll Work on Chair Back |
| Feature_2 | Solid Mango |
| Feature_3 | Wood Seat |
| Feature_4 | Block Legs |
| Epcubes | 5.4 |
| Epboxwidth | 42.6 |
| Epboxdepth | 23.6 |
| Epboxheight | 10.1 |
| Epprodwidth | 18 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 39 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 28 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 39 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Black & Gray, Weathered White |
| Style | Transitional |
| Collection | Trellis Lane |
Why buy the Trellis Lane Accent Chair- Black from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.