Magnolia Manor Lift Top Writing Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This elegant lift-top writing desk features an antique white finish with a weathered brown top and faceted turned legs. Crafted from rubberwood solids, it includes a flip-down keyboard tray for versatile use.
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Lift Top Writing Desk
It’s never been easier to be elegant with the Magnolia Manor lift-top writing desk. Crafted of poplar and rubberwood solids with white oak and birch veneers, this piece features an antique white finish with heavy chipping and distressing with a weathered brown top with whitewash. The top has a unique fancy face veneer pattern with canted corners and offers one the ability to lift it up to work while standing. There is one full extension drawer framed with bead molding that is also a flip-down keyboard tray. Faceted turned legs add character to this desk. Blending of European influences makes Magnolia Manor a truly unique style for any home.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W56 x D28 x H30 |
| Box Dimensions | W69 x D32 x H9 |
| Cubes | 11.87 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawer | Yes |
| Flip Down Keyboard Drawer | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Faceted Turned Legs | Yes |
| Antique Pewter Bail Pull & Knob Hardware | Yes |
| 40.5″ When Opened | Yes |
| Weight | 125 lbs. |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Lift Top Writing Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.