Paradise Valley Hall Console Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Paradise Valley hall console table is crafted from rubberwood solids and white oak veneers with a Saddle Brown finish. It features three full extension drawers, breakfront styling, and two open bottom shelves for storage or display.
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 74 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Hall Console Table
Turn an otherwise empty space into something extraordinary with the Paradise Valley hall console table. Crafted with Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. This hall console table offers breakfront styling for added design appeal. There are three full extension drawers with wood framed drawer fronts that are accented with Antique Pewter knob hardware. The square tapered legs have chamfered edges to soften the case and draw attention to the two open bottom shelves that are perfect for storage or display items. The Paradise Valley hall console table works great in the entryway or behind the sofa and captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W74 x D14 x H36 |
| Box Dimensions | W78 x D18 x H18 |
| Cubes | 13.78 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (35mm) | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Breakfront Styling | Yes |
| Square Tapered Legs | Yes |
| 2 Open Fixed Shelves for Display & Storage | Yes |
| Chamfered Legs | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 134 lbs. |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 74 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
| Features | Storage |
Why buy the Paradise Valley Hall Console Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.