Allyson Park 42 Inch Accent Hall Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Allyson Park 42-inch accent hall console is crafted from pine solids and white oak veneers with a wirebrushed white and charcoal finish. It features one full extension drawer and two doors with an adjustable shelf for functional storage.
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 42 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park 42 Inch Accent Hall Console
Elevate your space with the Allyson Park 42 Inch Hall Console. Crafted of pine solids with white oak veneers, this piece features a wirebrushed white finish with a charcoal top, one full extension drawer and two doors with an adjustable shelf for additional storage. This timeless console table will make a wonderful addition to your cottage or farmhouse styled home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids w/ Cathedral White Oak Tops and Pine Veneer Fronts |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W42 x D13 x H38 |
| Box Dimensions | W45 x D16 x H39 |
| Cubes | 16.65 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| English Dovetail & Box Drawer Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Features a Planked Top | Yes |
| Wood Framed Door & Drawer Fronts | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Antique Pewter Drop Bail & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 103 lbs. |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 42 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Why buy the Allyson Park 42 Inch Accent Hall Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.