Magnolia Manor Left Pier
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This left pier, crafted from poplar solids and white oak/birch veneers, features an antique white finish and LED touch lighting. It includes wire management provisions and bracket feet.
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 24 × 86 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Left Pier
Maximize storage and convenience with the Magnolia Manor left pier. Crafted with poplar solids with white oak /birch veneers, this piece features an antiqued white finish and LED touch lighting, anchored by bracket feet. The open components and wire management provisions effortlessly accommodate your gaming console of choice. Pair with the right pier, entertainment hutch, and entertainment tv stand to complete the set, as this piece cannot stand alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 26.31 |
|---|---|
| Wire Management Provisions | Yes |
| Planked Back Panel | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Must Be Sold As A Wall Unit For Lights to Work | Yes |
| Bracket Feet | Yes |
| LED Touch Lighting | Yes |
| Top Shelf Space – 18 W x 12 D x 48 1/2 H | Yes |
| Door Space – 18 W x 12 D x 21 1/2 H | Yes |
| Combined_dimensions | W24 x D15 x H86 |
| Feature_1 | Wire Management Provisions |
| Feature_2 | Planked Back Panel |
| Feature_3 | Canted Corners |
| Feature_4 | Must Be Sold As A Wall Unit For Lights to Work |
| Feature_5 | Bracket Feet |
| Feature_6 | LED Touch Lighting |
| Feature_7 | Top Shelf Space – 18 W x 12 D x 48 1/2 H |
| Feature_8 | Door Space – 18 W x 12 D x 21 1/2 H |
| Epcubes | 26.31 |
| Epboxwidth | 27.36 |
| Epboxdepth | 18.31 |
| Epboxheight | 90.75 |
| Epprodwidth | 24 |
| Epproddepth | 15 |
| Epprodheight | 86 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 125 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 24 × 86 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Storage |
Why buy the Magnolia Manor Left Pier from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.