Magnolia Manor Entertainment TV Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This European traditional 70″ TV stand, crafted from poplar solids with white oak and birch veneers, accommodates most 75″ TVs. It features an antique white finish, adjustable shelving, and wire management provisions for electronics.
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 73 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Entertainment TV Stand
This European traditional styled 70″ tv stand is sure to be the focal point of any living room and can accommodate most 75″ TVs. Crafted with poplar solids and white oak and birch veneers, this piece features an antique white finish, wood framed drawer fronts, and adjustable shelf space. This tv stand must be sold with the wall unit, as it cannot stand alone. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the wire management provisions to hide those pesky wires from your DVD player or gaming console of choice.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W73 x D19 x H30 |
| Box Dimensions | W76 x D22 x H35 |
| Cubes | 34.16 |
| Full Extension Metal Side Drawer guides | Yes |
| French and English Dovetail Construction | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Must Be Sold As A Wall Unit For Lights to Work | Yes |
| Middle Drawer – 34 1/2 W x 14 1/2 D x 3 H | Yes |
| Right and Left Drawer – 12 1/2 W x 14 1/2 D x 3 H | Yes |
| Adjustable Shelf Space – 36 W x 17 D x 15 H | Yes |
| Space Behind Doors – 16 W x 17 D x 16 H | Yes |
| Weight | 182 lbs. |
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 73 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Entertainment TV Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.