Midland Falls Rectangular Leg Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Midland Falls rectangular leg table is crafted from Rubberwood solids with Split Heart White Oak veneers in a Rustic Brown finish. It features a removable 18 in. leaf on a wood guide and metal gear leaf track system.
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Midland Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Midland Falls Rectangular Leg Table
The Midland Falls rectangular leg table exudes a warmth that invites people to gather around it and share stories, laughter, and meals. Crafted of Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this table features a Rustic Brown finish. It includes a removable eighteen inch leaf on a wood guide and metal gear leaf track system. The ends of the tabletop showcase a breadboard veneer pattern that draws the eye to the over scaled square tapered legs. The Midland Falls rectangular leg table will become the central hub for family gatherings, creating memories to be cherished for a lifetime.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Rustic Brown |
| Dimensions | W40 x D90 x H30 |
| Box Dimensions | W76 x D45 x H8 |
| Cubes | 15.55 |
| Includes a Removable 18 Inch Leaf | Yes |
| Wood Guide & Metal Gear Leaf Track System | Yes |
| Breadboard Veneer Pattern on Table Ends | Yes |
| Over Scaled Square Tapered Legs | Yes |
| Weight | 147 lbs. |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Midland Falls |
Why buy the Midland Falls Rectangular Leg Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.