Midland Falls Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Midland Falls buffet is crafted from Rubberwood solids with Split Heart White Oak veneers in a Rustic Brown finish. It features four planked doors with seeded glass inserts and felt-lined hidden drawers for storage.
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Midland Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Midland Falls Buffet
The Midland Falls buffet infuses old world charm with new age sophistication. Crafted of Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Rustic Brown finish. There are four wood framed planked doors, with a felt lined hidden drawer behind each set of doors. Each door features a seeded glass panel insert, reminiscent of a starry night sky. Wide block pilasters flow into square tapered feet. Make your home dining experience more enjoyable with the Midland Falls buffet.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Rustic Brown |
| Dimensions | W66 x D18 x H42 |
| Box Dimensions | W69 x D21 x H45 |
| Cubes | 37.5 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Box Drawer Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| 4 Wood Framed Planked Doors | Yes |
| Seeded Glass Panel Inserts | Yes |
| Magnetic Door Catches | Yes |
| Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 178 lbs. |
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Midland Falls |
Why buy the Midland Falls Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.