Americana Farmhouse Opt Pedestal Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Single Pedestal Table Top,Single Pedestal Table Base- Black
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse Opt Pedestal Table
Feel at home with the Americana Farmhouse optional pedestal table. Crafted with excellence using poplar and rubberwood solids with white oak veneers, this table features a Dusty Taupe and Black Finish. The table has a large round fixed top with a starburst veneer pattern. The pedestal base is heavy turned and is supported by shaped bracket feet. The Americana Farmhouse optional pedestal table is an instant classic with a relaxed feel.
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe & Black |
| Dimensions | W60 x D60 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 25.13 |
| Large Round Fixed Top | Yes |
| Starburst Veneer Pattern | Yes |
| Heavy Turned Pedestal Base | Yes |
| Shaped Bracket Feet | Yes |
| Weight | 166 lbs. |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Why buy the Americana Farmhouse Opt Pedestal Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.