Americana Farmhouse 12 Drawer Chesser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Americana Farmhouse 12-drawer chesser features a wire-brushed dusty taupe finish and antique brass hardware. It boasts French/English dovetail construction, full extension glides, and felt-lined top and cedar-lined bottom drawers.
| Weight | 290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 58 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse 12 Drawer Chesser
When details matter, choose the Americana Farmhouse 12 Drawer Chesser. Finished in a Dusty Taupe and accented with antique brass drop ring and knob pull hardware. All 12 drawers feature French & English Dovetail construction, wood framing with a beveled edge, and full extension drawer glides. The top drawers are felt lined, the bottom drawers are cedar lined, and the remaining drawers have a finished interior.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe & Black |
| Dimensions | W58 x D18 x H58 |
| Box Dimensions | W61 x D21 x H58 |
| Cubes | 44.14 |
| Wire-Brushed Dusty Taupe Finish | Yes |
| Varying Drawer Sizes | Yes |
| Felt-Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar-Lined Bottom Drawers | Yes |
| Antique Brass Drop Ring and Knob Hardware | Yes |
| Weight | 290 lbs. |
| Weight | 290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 58 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Why buy the Americana Farmhouse 12 Drawer Chesser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.