Kitchen Island Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This kitchen island tabletop is crafted from rubberwood solids and veneers with MDF, featuring a sandstone finish. It includes an 18-inch self-storing leaf on an easy guide system for flexible dining space.
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray & Sandstone |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Lindsey Farm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Kitchen Island Top
Crafted of rubberwood solids and veneers with MDF, the Lindsey Farm kitchen island tabletop features a sandstone finish, and one 18” self-storing leaf on an easy guide system. Pair this top with the Lindsey Farm kitchen island base to complete the table. Lindsey Farm offers looks that easily work in today’s homes with style uncompromised and comfort abound.
Product Details
| Cubes | 7.57 |
|---|---|
| Includes One 18 Inch Self Storing Butterfly Leaf | Yes |
| 2 Metal Gear Wood Guides | Yes |
| Alt Finish: 62WH Weathered White & Sandstone | Yes |
| Combined_dimensions | W54 x D46 x H36 |
| Feature_1 | Includes One 18 Inch Self Storing Butterfly Leaf |
| Feature_2 | 2 Metal Gear Wood Guides |
| Feature_3 | Alt Finish: 62WH Weathered White & Sandstone |
| Epcubes | 7.57 |
| Epboxwidth | 58.13 |
| Epboxdepth | 32.63 |
| Epboxheight | 6.88 |
| Epprodwidth | 54 |
| Epproddepth | 46 |
| Epprodheight | 36 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 97 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray & Sandstone |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Lindsey Farm |
Why buy the Kitchen Island Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.