Lindsey Farm Server
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Lindsey Farm server, made of rubberwood solids and veneers, boasts a weathered white and sandstone finish. It offers practical storage with three drawers, adjustable shelves, and removable X-shaped wine shelving.
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered White & Sandstone |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Lindsey Farm |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lindsey Farm Server
Invite a classic look with a casual feel into your home with the Lindsey Farm server. Crafted of rubberwood solids and veneers with MDF, this piece features a weathered white and sandstone finish, inverted v design on both doors, levelers to protect your flooring and adjust the height, three drawers accented with gray wood knob hardware, one adjustable shelf behind each door, and removeable x shaped wine shelving. This piece has an alternate finish and offers a look that compliments today’s homes with style uncompromised.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Finish | Weathered White & Sandstone |
|---|---|
| Dimensions | W48 x D18 x H36 |
| Box Dimensions | W51 x D21 x H38 |
| Cubes | 23.76 |
| Inverted V Design On Doors | Yes |
| Sand Finish Wood Knob Hardware | Yes |
| Offers X Wine Storage | Yes |
| 3 Felt Lined Drawers | Yes |
| 1 Fixed & 2 Adjustable Shelves | Yes |
| Alt Finish: 62 Gray & Sandstone | Yes |
| Weight | 103 lbs. |
| Wood | Rubberwood Solids and Veneers |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered White & Sandstone |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Lindsey Farm |
| Features | Storage |
Why buy the Lindsey Farm Server from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.