Lindsey Farm Counter Height Swivel Chair (RTA)
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Lindsey Farm counter height swivel chair offers comfort and style with its rubberwood solids construction and weathered white and sandstone finish. Key features include an inverted V design on the back, a swivel saddle seat, and nylon glides.
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered White & Sandstone |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Lindsey Farm |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lindsey Farm Counter Height Swivel Chair (RTA)
Sit in comfort and style with the Lindsey Farm counter height swivel chair. Crafted of rubberwood solids, this piece features a weathered white and sandstone finish, inverted v design on the chair back, nylon chair glides to protect your flooring, and a swivel saddle shaped seat for added comfort. This piece has an alternate finish and offers a look that compliments today’s homes with style uncompromised and comfort abound.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Finish | Weathered White & Sandstone |
|---|---|
| Dimensions | W18 x D20 x H40 |
| Box Dimensions | W35 x D26 x H21 |
| Cubes | 2.76 |
| Inverted V Design in Chairs | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Features Swivel | Yes |
| Weight | 25 lbs. |
| Wood | Rubberwood Solids and Veneers |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered White & Sandstone |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Lindsey Farm |
| Features | Swivel |
Why buy the Lindsey Farm Counter Height Swivel Chair (RTA) from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.