Trestle Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Brook Bay trestle tabletop, crafted from rubberwood solids and mindy veneers, features a carbon gray finish. It includes two 12-inch refractory leaves, allowing for easy expansion to accommodate more guests.
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Textured White w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Brook Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trestle Table Top
Feel at home with the Brook Bay trestle tabletop. Crafted with excellence using rubberwood solids and mindy veneers, this tabletop features a Carbon Gray finish. The tabletop includes two 12” refractory leaves on the ends, allowing the user to easily expand the table when needed. Pair this tabletop with the Brook Bay trestle table base to complete the table. Feel comfortable and elegant at the same time with the Brook Bay trestle tabletop.
Product Details
| Cubes | 11.64 |
|---|---|
| Carbon Gray Finish | Yes |
| Two 12 Inch Refractory Leaves | Yes |
| Combined_dimensions | W40 x D94 x H30 |
| Feature_1 | Carbon Gray Finish |
| Feature_2 | Two 12 Inch Refractory Leaves |
| Epcubes | 11.64 |
| Epboxwidth | 42.72 |
| Epboxdepth | 72.44 |
| Epboxheight | 6.5 |
| Epprodwidth | 40 |
| Epproddepth | 94 |
| Epprodheight | 30.25 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 127 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Textured White w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Brook Bay |
Why buy the Trestle Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.