Brook Bay Uph Dining Bench
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Brook Bay upholstered dining bench is crafted from rubberwood solids, featuring a textured white finish and grey linen fabric. It includes block legs with nylon glides to protect your flooring.
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 60 × 20 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Textured White w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Brook Bay |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Brook Bay Uph Dining Bench
Feel at home with the Brook Bay upholstered dining bench. Crafted with excellence using rubberwood solids, this bench features a Textured White finish. The seat is upholstered in 100% polyester Grey Linen fabric. The block legs feature nylon chair glides to protect your flooring. Feel comfortable and elegant at the same time with the Brook Bay upholstered dining bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Mindy Veneers |
|---|---|
| Finish | Textured White w/ Carbon Gray Tops |
| Dimensions | W60 x D15 x H20 |
| Box Dimensions | W62 x D18 x H7 |
| Cubes | 4.1 |
| 100% Polyester Grey Linen Upholstery | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Block Style Legs | Yes |
| Weight | 44 lbs. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 60 × 20 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Textured White w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Brook Bay |
| Features | Fabric |
Why buy the Brook Bay Uph Dining Bench from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.