Trestle Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Abbey Park trestle table top features poplar solids with white oak veneers and a weathered brown with whitewash finish. It includes an 18in. removable leaf for expandable dining space, shaped corners, and fluted accents.
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 98 × 42 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trestle Table Top
Crafted of poplar solids with cathedral white oak veneers, the Abbey Park trestle tabletop features a weathered brown with whitewash finish. This top offers a fancy face design with shaped corners and fluted accents. The 18” removable leaf allows for expansion for larger gatherings, or contraction to save space. Pair this top with the Abbey Park trestle table base and you will quickly realize it has never been easier to be elegant. Blending of European traditional design influences makes Abbey Park a truly unique style for any living space.
Product Details
| Cubes | 16.04 |
|---|---|
| Includes One 20 Inch Leaf | Yes |
| Fancy Face Design | Yes |
| Shaped Corners | Yes |
| Combined_dimensions | W42 x D98 x H31 |
| Feature_1 | Includes One 20 Inch Leaf |
| Feature_2 | Fancy Face Design |
| Feature_3 | Shaped Corners |
| Epcubes | 16.04 |
| Epboxwidth | 81.5 |
| Epboxdepth | 45.47 |
| Epboxheight | 7.48 |
| Epprodwidth | 42 |
| Epproddepth | 98 |
| Epprodheight | 31 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 162 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 98 × 42 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Why buy the Trestle Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.