Abbey Park Mirrored Door Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Abbey Park mirrored door chest brings European traditional design with an antique white and weathered brown finish on durable rubberwood solids. It features elegant antique mirrored panels with a grid overlay and felt-lined top drawers.
| Weight | 290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 47 × 64 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Abbey Park Mirrored Door Chest
The Abbey Park mirrored door chest is the perfect way to accent your room with an effortless blend of European Traditional design. Weathered brown whitewash top and antique white finish, combined with heavy chipping, creates a truly unique look. The mirrors accented by a gird overlay truly completes this traditional piece.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Brown |
| Dimensions | W47 x D21 x H64 |
| Box Dimensions | W50 x D24 x H69 |
| Cubes | 49.04 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Antique Mirrored Panels w/ Grid Overlay | Yes |
| Antique Pewter Bail Pull and Drop Ring Hardware | Yes |
| Weight | 290 lbs. |
| Weight | 290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 47 × 64 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Why buy the Abbey Park Mirrored Door Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.