Abbey Park Upholstered Side Chair (RTA)
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids, the Abbey Park upholstered side chair features an antique white finish, chenille upholstery with nail head trim, and fluted tapered legs. Nylon chair glides are included to protect flooring.
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 43 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Abbey Park Upholstered Side Chair (RTA)
Sit in comfort and style with the Abbey Park upholstered side chair. Crafted of rubberwood solids, this piece features an antique white finish on the legs and seat frame, chenille upholstery with a nail head trim, nylon chair glides to protect your flooring, and is anchored by tapered legs with fluted accents.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Brown |
| Dimensions | W20 x D26 x H43 |
| Box Dimensions | W48 x D21 x H17 |
| Cubes | 4.9 |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Wood Framed Upholstered Chair | Yes |
| Nail Head Trim | Yes |
| Fluted Legs | Yes |
| Weight Limit: 300 Pounds | Yes |
| Seat Height: 16.25″ | – |
| Seat Width: 19.75″ | – |
| Seat Depth: 20″ | – |
| Weight | 30 lbs. |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 43 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Why buy the Abbey Park Upholstered Side Chair (RTA) from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.