Newport Server
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Newport server, crafted from rubberwood solids and mindy veneers with a Smokey Grey and Carbon Grey finish, offers versatile storage. It features two sliding doors with finger groove hardware, a six-bottle wine rack, and a large open shelf for display or storage.
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 35 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smokey Gray w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Newport |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Newport Server
Feel at home with the Newport server. Crafted with excellence using rubberwood solids and mindy veneers, this server features a Smokey Grey finish with a Carbon Grey top. There are two sliding doors accented with black finger groove hardware on a metal track system. A six bottle wine rack is in the center flanked by a fixed shelf on each side. There is a large open shelf that runs the length of the server that is perfect for extra storage or display items. Feel comfortable and elegant at the same time with the Newport server.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Mindy Veneers |
|---|---|
| Finish | Smokey Gray w/ Carbon Gray Tops |
| Dimensions | W52 x D18 x H35 |
| Box Dimensions | W55 x D20 x H10 |
| Cubes | 6.56 |
| Sliding Doors | Yes |
| Inset Black Finger Groove Hardware | Yes |
| 6 Bottle Wine Storage | Yes |
| Large Open Shelf | Yes |
| 1 Fixed Shelf Behind Each Sliding Door | Yes |
| Weight | 106 lbs. |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 35 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smokey Gray w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Newport |
| Features | Storage |
Why buy the Newport Server from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.