River Place Curio Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from pine solids and veneers, this River Place curio base features a distressed Riverstone White and Tobacco finish. It includes two storage drawers with soft-closing guides, a high-low veneer pattern, tapered feet, and antique pewter bail pull hardware.
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Curio Base
Designed to entice a sense of calm and tranquility into interior spaces, the River Place curio base strikes the perfect balance of life on the coast and a comfy home tucked away in the hills. Crafted with Pine solids and veneers, this piece features a heavily distressed Riverstone White and Tobacco finish. There are two storage drawers that offer the elegant touch of soft closing drawer guides. The high-low veneer pattern of the drawer fronts and end panels add dimension. Heavy base molding draws attention to the angled tapered feet. Accented with Antique Pewter bail pull hardware, the River Place curio base creates an inviting airy atmosphere in your home while providing comfort in your own private getaway. Pair with the River Place curio hutch for a complete curio cabinet.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 18.01 |
|---|---|
| Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| High-Low Veneer Pattern | Yes |
| Custom Antique Pewter Bail Pull Hardware | Yes |
| Tapered Feet | Yes |
| Combined_dimensions | W44 x D19 x H28 |
| Feature_1 | Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Bottom Case Dust Proofing |
| Feature_4 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_5 | Wood Framed Drawer Fronts |
| Feature_6 | High-Low Veneer Pattern |
| Feature_7 | Custom Antique Pewter Bail Pull Hardware |
| Feature_8 | Tapered Feet |
| Epcubes | 18.01 |
| Epboxwidth | 46.72 |
| Epboxdepth | 21.26 |
| Epboxheight | 31.34 |
| Epprodwidth | 44 |
| Epproddepth | 18.75 |
| Epprodheight | 28 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 114 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
| Features | Storage |
Why buy the River Place Curio Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.