Hearthstone Ridge Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Hearthstone Ridge buffet is crafted from rubberwood solids and oak veneers with a rustic oak finish, accented by antique brass hardware. It offers three felt-lined full extension drawers and two planked doors with adjustable shelves.
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 35 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tobacco & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Hearthstone Ridge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Hearthstone Ridge Buffet
Reinvent your style with a memorable piece. The Hearthstone buffet is crafted of rubberwood solids and oak veneers and features a rustic oak finish and is accented with antique brass knob hardware. There are three full extension drawers with felt lining in all three that are flanked by two wood framed planked doors. Behind each door is one adjustable shelf. With vintage appeal, Hearthstone is a casual, rustic style that never goes out of fashion.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Tobacco & Black |
| Dimensions | W60 x D18 x H35 |
| Box Dimensions | W62 x D20 x H38 |
| Cubes | 27.52 |
| Wood-on-Wood Drawer Glides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| 2 Wood Doors w/ Plank Styling | Yes |
| Removable Shelves | Yes |
| Tapered Feet | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Weight | 139 lbs. |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 35 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tobacco & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Hearthstone Ridge |
Why buy the Hearthstone Ridge Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.