Hearthstone Ridge Hutch & Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Buffet,Hutch
| Weight | 304 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 61 × 83 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tobacco & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Hearthstone Ridge |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Hearthstone Ridge Hutch & Buffet
Accent your space with the Hearthstone Ridge hutch and buffet. Crafted of rubberwood solids and oak veneers, this piece features a rustic oak finish, full extension drawers, and antique brass knob hardware. The buffet features three center felt lined drawers flanked by two wood framed planked doors, one adjustable shelf located behind each door, anchored by tapered feet. The hutch features two wood framed seeded glass doors with a wood grid overlay, apothecary style storage drawers, and touch lighting to illuminate its contents. With vintage appeal, Hearthstone is a casual, rustic style that never goes out of fashion. Elements of shaker and craftsman designs are combined with a rustic oak finish and accents of slate.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Tobacco & Black |
| Dimensions | W61 x D18 x H83 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 59.47 |
| Wood-on-Wood Drawer Glides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Wood & Peg Accents | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Lighted Hutch | Yes |
| Seeded Glass Panels | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 304 lbs. |
| Weight | 304 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 61 × 83 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tobacco & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Hearthstone Ridge |
| Features | Storage |
Why buy the Hearthstone Ridge Hutch & Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.