Abbey Park Dresser & Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
7 Drawer Dresser,Mirror
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Abbey Park Dresser & Mirror
Design possibilities are endless with the Abbey Park dresser and mirror. Crafted of poplar solids and cathedral white oak veneers, this kit features an antique white finish with heavy chipping and a weathered brown whitewash top, full extension drawers, premium felt lined top drawers and cedar lined bottom drawers, and is accented with antique pewter bail pull and drop ring hardware. The dresser has seven drawers and can equip the mirror that features a beveled edge with the included bolt-on supports. The blending of European traditional design influences makes Abbey Park a truly unique style for any living space.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Brown |
| Dimensions | W66 x D21 x H40 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 46.28 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides (45mm) | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| 1″ Beveled Mirror | Yes |
| Antique Pewter Bail Pull & Drop Ring Hardware | Yes |
| Weight | 259 lbs. |
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Why buy the Abbey Park Dresser & Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.