Abbey Park Hostess Chair
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Abbey Park hostess chair features a European traditional design, crafted from rubberwood solids with an antique white finish. It boasts tweed chenille upholstery, a tufted back, nail head accents, and fluted legs with nylon glides.
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Abbey Park Hostess Chair
Sitting pretty with the Abbey Park hostess chair. Crafted of rubberwood solids, this chair features an antique white finish with tweed chenille upholstery and a tufted back. Nail head accents line the chair and flow into square legs with fluted accents and nylon chair glides to protect your flooring. Blending of European traditional design influences makes Abbey Park a truly unique style for any living space.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Brown |
| Dimensions | W23 x D27 x H42 |
| Box Dimensions | W26 x D30 x H40 |
| Cubes | 9.16 |
| Nail Head Trim | Yes |
| Heavy Chipping | Yes |
| Fluted Legs | Yes |
| Weight Limit: 300 Pounds | Yes |
| Arm Height: 20.25″ | – |
| Seat Height: 15.5″ | – |
| Seat Width: 19″ | – |
| Seat Depth: 19″ | – |
| Weight | 36 lbs. |
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Abbey Park |
Why buy the Abbey Park Hostess Chair from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.