River Place Console Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This console stool is crafted from pine solids with a distressed Riverstone White finish and features a planked wooden seat. It includes block legs with nylon glides to protect your flooring.
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Console Stool
Create a calm and peaceful oasis with the River Place console stool. Crafted with Pine solids, this piece features a heavily distressed Riverstone White finish. The seat of the stool is planked and combined with the square block legs which feature nylon chair glides to protect your flooring, creates an inviting and airy atmosphere in your home. The River Place console stool strikes the perfect balance of life on the coast and a comfy home tucked away in the hills.
Product Details
| Cubes | 2 |
|---|---|
| Combined_dimensions | W16 x D16 x H24 |
| Feature_1 | Features a Planked Wooden Seat |
| Feature_2 | Block Legs |
| Feature_3 | Footrest |
| Feature_4 | Nylon Chair Glides to Protect Flooring |
| Feature_5 | Heavy Distressing |
| Epcubes | 2 |
| Epboxwidth | 27.2 |
| Epboxdepth | 19.02 |
| Epboxheight | 6.69 |
| Epprodwidth | 16 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 24 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 17 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Why buy the River Place Console Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.