River Place Bedside Chest w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This River Place bedside chest with farmhouse styling features a distressed Riverstone White and Tobacco finish, a felt-lined soft-closing drawer, and an open adjustable shelf with a basket. It also includes a built-in charging station with AC, USB, and USB-C ports.
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Bedside Chest w/ Charging Station
Create a room of your own that provides the perfect start and end to every day with the River Place bedside chest with charging station. Crafted with excellence using Pine solids and veneers, this bedside chest features a heavily distressed two-tone Riverstone White with Tobacco top finish. There is one full extension drawer with soft closing drawer guides for an elegant touch. The drawer offers premium felt lining to protect your valuables. One open adjustable shelf for additonal storage and display items and an included basket in the open bottom shelf. The framed end panels and top feature a high-low veneer pattern for added dimension. Place the bedside chest next to your bed and take advantage of the built-in charging station complete with two AC outlets, one USB port and one USB-C fast charging port for all your electronic devices. Wide pilasters flow into angled block feet to complete the farmhouse styling with a timeworn feel that we all know and love. The custom Antique Pewter knob hardware accents the River Place bedside chest to help create an inviting, airy atmosphere in your home while providing comfort in your own private getaway.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Riverstone White & Tobacco |
| Dimensions | W34 x D17 x H34 |
| Box Dimensions | W37 x D19 x H37 |
| Cubes | 15.47 |
| Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Wood Framed Drawer Front | Yes |
| High-Low Veneer Patterns | Yes |
| Built-In Charging Station w/ 2 AC Outlets, 1 USB & 1 USB-C Ports | Yes |
| Open Bottom Shelf w/ Basket | Yes |
| Custom Antique Pewter Bail Pull & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 94 lbs. |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
| Features | Storage |
Why buy the River Place Bedside Chest w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.