Big Valley Bedside Chest w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This traditional bedside chest features a brownstone finish with heavy distressing and wood framed drawer fronts. It includes three drawers, a felt-lined top drawer, a cedar-lined bottom drawer, and a built-in charging station with two USB ports and outlets.
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Big Valley Bedside Chest w/ Charging Station
Incorporate this traditional, large scale bedside chest into your bedroom. The Brownstone finish features heavy distressing, characterized by warm and intricate details. Enjoy the convenience of having a built-in charging station in the back of the night stand, featuring two USB ports and two outlets. The wood framed drawer fronts and block feet complete this traditional look, combing for a grand feel of the past with today’s luxurious lifestyle.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Dimensions | W36 x D18 x H34 |
| Box Dimensions | W39 x D21 x H38 |
| Cubes | 17.88 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawer | Yes |
| Wood Framed Drawers | Yes |
| Has 3 Drawers | Yes |
| Features Charging Station w/ 2 Outlets & USB Ports | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 99 lbs. |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
Why buy the Big Valley Bedside Chest w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.