Big Valley 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This traditional 2-drawer night stand features a brownstone finish with heavy distressing and antique pewter hardware. Crafted from rubberwood solids and birch veneers, it includes premium felt-lined top drawers and a convenient charging station.
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Big Valley 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
This unique 2 drawer night stand is the perfect way to accent your room with traditional living design. The brownstone finish accompanied by heavy distressing creates a truly unique look. Crafted with rubberwood solids and birch veneers, this night stand features fully stained interior drawers, premium felt lined top drawers and bottom case proofing, tied together effortlessly with antique pewter knob hardware. With today’s electronics in mind, this piece includes a charging stations for user convenience.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Dimensions | W30 x D18 x H30 |
| Box Dimensions | W33 x D21 x H34 |
| Cubes | 13.28 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Features Charging Station | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 77 lbs. |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
Why buy the Big Valley 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.