Big Valley 10 Drawer Chesser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This traditional 10-drawer chesser, crafted from rubberwood solids and birch veneers, features a brownstone finish with heavy distressing and antique pewter hardware. It includes felt-lined top drawers, cedar-lined bottom drawers, and graduated bead molding.
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 52 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Big Valley 10 Drawer Chesser
The Big Valley Chesser offers a design that perfectly combines tradition and today’s preferred modern style, resulting in the best of both worlds. Crafted of rubberwood solids and birch veneers, this piece features a brownstone finish with heavy distressing and rub thru, ten drawers of varying sizes, graduated bead molding creating architectural interest, full extension wood framed drawers with premium felt lined top and cedar lined bottom drawers, and is accented with antique pewter knob hardware. Big Valley is traditional living in a design that combines for a grand feel of the past with today’s luxurious lifestyle.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Dimensions | W54 x D18 x H52 |
| Box Dimensions | W57 x D21 x H56 |
| Cubes | 38.4 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Features 10 Drawers | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 228 lbs. |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 52 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
Why buy the Big Valley 10 Drawer Chesser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.