Belmar 8 Drawer Dresser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This contemporary 8-drawer dresser features a washed taupe and silver champagne finish with graduated drawer front moldings and satin nickel hardware. It offers ample storage with felt-lined top drawers and cedar-lined bottom drawers.
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belmar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Belmar 8 Drawer Dresser
The Belmar 8-drawer dresser is the perfect contemporary staple to any bedroom. The washed taupe and silver champagne finish is accented by the graduated drawer front moldings and custom satin nickel hardware. Easily organize your clothing with the 8 full extension drawers, with the top drawers being felt lined and the bottom drawers being cedar lined. The luxury and sophistication of this piece will make a statement in your room.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Dimensions | W66 x D18 x H40 |
| Box Dimensions | W69 x D21 x H40 |
| Cubes | 32.94 |
| Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Graduated Drawer Front Moldings Add Architectural Interest | Yes |
| Satin Nickel Custom Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 264 lbs. |
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belmar |
Why buy the Belmar 8 Drawer Dresser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.