Belmar 9 Drawer Bureau Dresser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This luxurious 9-drawer bureau dresser features a washed taupe and silver champagne finish, accented by graduated drawer front moldings and satin nickel hardware. Its grand scale offers ample storage with dust-proofed bottom drawers.
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belmar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Belmar 9 Drawer Bureau Dresser
Add luxury and sophistication to your bedroom with the Belmar 9-drawer bureau dresser. The washed taupe and silver champagne finish is accented by the graduated drawer front moldings and custom satin nickel hardware. The grand scale of this piece makes it perfect to organize all your belongings in the 9 full extension drawers, where the bottom drawers are equipped with dust proofing to protect your belongings.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Dimensions | W52 x D18 x H46 |
| Box Dimensions | W55 x D21 x H46 |
| Cubes | 30.16 |
| Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Graduated Drawer Front Moldings Add Architectural Interest | Yes |
| Satin Nickel Custom Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 246 lbs. |
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belmar |
Why buy the Belmar 9 Drawer Bureau Dresser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.