Americana Farmhouse Trestle Table Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Trestle Table Base,Trestle Table Top
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 102 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse Trestle Table Set
Americana Farmhouse evokes a style unconstrained and intended to be personal with an authentic craftsman’s flair. Exposed frames offer a hand-crafted appeal for a simplier way of living. Distressed finishes pair perfectly with deconstructed elements. Americana Farmhouse is part of our Vintage Living and refers to a “classic”, add in a relaxed style and you create a classic look with a casual feel. Looks that work in today’s home, with uncompromised with comfort abound.
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe & Black |
| Dimensions | W42 x D102 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 29.14 |
| Includes 24 Inch Removable Leaf | Yes |
| Elegant Metal Base Stretcher | Yes |
| Wooden Shaped Bracket Feet | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Wormhole Distressing | Yes |
| Turned Double Pedestals | Yes |
| Weight | 238 lbs. |
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 102 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Why buy the Americana Farmhouse Trestle Table Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.