Americana Farmhouse Uph Console Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Americana Farmhouse console stool features solid poplar and rubberwood in a dusty taupe finish with tapered legs and nail head accents. It offers an upholstered padded seat in linen-colored fabric.
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse Uph Console Stool
America Farmhouse console stool makes sitting down an experience. Crafted of solid poplar and rubberwood in a dusty taupe finish. Features tapered solid rubberwood legs and nail head accents. Offers an upholstered padded seat in linen colored fabric. Perfect for your guests while dining or for fun anywhere in the house.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 2.78 |
|---|---|
| Epcubes | 2.78 |
| Epboxwidth | 26.38 |
| Epboxdepth | 20.08 |
| Epboxheight | 9.06 |
| Epprodwidth | 17 |
| Epproddepth | 17 |
| Epprodheight | 25.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 17 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Brown |
| Combined_dimensions | W17 x D17 x H26 |
| Feature_1 | Features a Padded Upholstered Seat |
| Feature_2 | Nail Head Trim |
| Feature_3 | Tufted Linen Upholstery |
| Feature_4 | Square Block Legs |
| Feature_5 | Footrest for Added Comfort |
| Feature_6 | Nylon Chair Glides to Protect Your Flooring |
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
| Features | Fabric |
Why buy the Americana Farmhouse Uph Console Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.