Fundamentals Chest – 4 Drawer – 10-114
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Made in the USA, this four-drawer chest offers deep storage in solid oak and oak veneers. Kenlin drawer guides ensure smooth drawer movement.
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 47.56 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Java |
| Style | Transitional |
| Collection | Fundamentals |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Fundamentals Chest – 4 Drawer – 10-114
Made in the USA; this chest with four deep drawers offers casual style to any bedroom in your home. Its design elements create a look that fits within contemporary to transitional space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Made in the USA | Yes |
|---|---|
| Solid Oak and Oak Veneers | Yes |
| For every tree used in the making of furniture at Vaughan Bassett; they donate a tree to be planted by the Virginia Department of Forestry | Yes |
| Designed for second bedrooms where extra storage is needed | Yes |
| Kenlin Rite-Trac drawer guide system | Yes |
| Antique pewter drawer pulls | Yes |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 47.56 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Java |
| Style | Transitional |
| Collection | Fundamentals |
| Features | Storage |
Why buy the Fundamentals Chest – 4 Drawer – 10-114 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.