Ivy Hollow Door Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Ivy Hollow door chest features poplar solids with pine and alder veneers, finished in distressed weathered linen and dusty taupe. It provides versatile storage with two doors revealing adjustable shelves and open space, plus three drawers including felt-lined top and cedar-lined bottom.
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 64 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Ivy Hollow |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ivy Hollow Door Chest
Live life beautifully with the Ivy Hollow door chest. Crafted of poplar solids with pine and alder veneers, this piece features dusty taupe tops with a weathered linen base that is heavily distressed with saw marks. There are two adjustable shelves behind the one large door, and open storage behind the smaller door. Storage space continues with the addition of three smaller drawers, the top of which is lined with premium felt, and a large cedar lined bottom drawer. Framed end panels create a nice side view. Pin nail accents and antique pewter knob hardware add character to the front of the case. Inviting and inspirational, Ivy Hollow offers a look and design style that works for cottage or contemporary and is more about creating a look that we love.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Pine and Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Dimensions | W44 x D20 x H64 |
| Box Dimensions | W48 x D23 x H68 |
| Cubes | 42.1 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawer | Yes |
| 2 Wood Framed Doors | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Pin Nail Head Accents | Yes |
| Tapered Feet | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 222 lbs. |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 64 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Ivy Hollow |
| Features | Storage |
Why buy the Ivy Hollow Door Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.