Ivy Hollow Landscape Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Ivy Hollow landscape mirror is crafted from poplar solids with pine and alder veneers, featuring a distressed weathered linen frame and a dusty taupe top crown. It boasts a 1-inch beveled edge and pin nail head accents, with included bolt-on supports for dresser attachment.
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 45 × 39 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Ivy Hollow |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ivy Hollow Landscape Mirror
Live life beautifully with the Ivy Hollow landscape mirror. Crafted of poplar solids with pine and alder veneers, this piece features a heavy top crown in dusty taupe and is accented with a weathered linen frame that is heavily distressed with saw marks. This mirror has a beveled edge and pin nail head accents. The included bolt-on supports allows you the option of attaching this mirror to the dresser. Inviting and inspirational, Ivy Hollow offers a look and design style that works for cottage or contemporary and is more about creating a look that we love.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Pine and Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Dimensions | W45 x D3 x H39 |
| Box Dimensions | W49 x D46 x H5 |
| Cubes | 7.01 |
| Heavy Top Crown in Dusty Taupe | Yes |
| Pin Nail Head Accents | Yes |
| 1 Inch Beveled Edge | Yes |
| Includes Bolt-On Supports | Yes |
| Heavy Wirebrush & Saw Mark Distressing | Yes |
| Weight | 48 lbs. |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 45 × 39 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Ivy Hollow |
Why buy the Ivy Hollow Landscape Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.