Ashford Rectangular Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This rectangular cocktail table is crafted from rubberwood solids and white oak veneers with a Sienna finish. It features a planked top, tapered legs, an open bottom shelf for storage, and casters for easy movement.
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sienna |
| Style | Urban |
| Collection | Ashford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ashford Rectangular Cocktail Table
Turn your house into a home with the Ashford rectangular cocktail table. Crafted with excellence using rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece features a Sienna finish. The cocktail table has a planked top and tapered legs with a softly rounded edge for a modern feel. Bead molding along the apron adds a softened look, making this table very versatile. The open bottom shelf is perfect for extra storage or display items, and casters make this table easily moveable. The Ashford rectangular cocktail table is a modern take on a rustic style, sure to make your home feel current with today’s environment.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Sienna |
| Dimensions | W48 x D28 x H18 |
| Box Dimensions | W51 x D32 x H9 |
| Cubes | 8.1 |
| Softly Rounded Tapered Legs | Yes |
| Planked Top | Yes |
| Castered for Easy Movement | Yes |
| Bottom Shelf For Additional Storage | Yes |
| Bead Molding Around Table Apron | Yes |
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sienna |
| Style | Urban |
| Collection | Ashford |
Why buy the Ashford Rectangular Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.