Allyson Park Rectangular Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Allyson Park rectangular cocktail table is crafted from pine, rubberwood, and poplar solids with cathedral white oak tops and pine veneers. It features a wire-brushed white finish with a charcoal top, full extension drawer, and a bottom shelf, all on casters for easy movement.
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Rectangular Cocktail Table
Accent your living space with the Allyson Park rectangular cocktail table. Crafted of pine, rubberwood, and poplar solids with cathedral white oak tops and pine veneers, this piece features a wire brushed white finish with a charcoal top, full extension drawer glides for easy access to storage, planked top, bead molding accents, one drawer, a bottom shelf for additional storage, casters that make rearranging a breeze, square turned tapered legs, and is accented by antique pewter knob hardware. This table is perfect for creating a classic look while maintaining a casual feel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids w/ Cathedral White Oak Tops and Pine Veneer Fronts |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W48 x D28 x H19 |
| Box Dimensions | W51 x D32 x H12 |
| Cubes | 11.69 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (35mm) | Yes |
| English Drawer Construction | Yes |
| Planked Tops | Yes |
| One Drawer & One Shelf | Yes |
| Antique Pewter Knob & Drop Bail Hardware | Yes |
| Casters | Yes |
| Weight | 103 lbs. |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Why buy the Allyson Park Rectangular Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.