Affinity Round Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This round cocktail table offers an industrial vibe with a faux concrete top and rounded oblong legs, finished in dusty taupe. It is crafted from acacia solids and white oak veneers for contemporary living rooms.
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe w/ Concrete Tops |
| Style | Contemporary |
| Collection | Affinity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Affinity Round Cocktail Table
Feel at home with the Affinity round cocktail table. Crafted with excellence using Acacia solids and Quartered White Oak veneers, this table features a faux concrete top and rounded oblong legs in a Dusty Taupe finish. The Affinity round cocktail table will be a true conversation piece for your living room, giving you an industrial vibe while remaining sleek and stylish.
Product Details
| Wood | Acacia Solids w/ Quartered White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe w/ Concrete Tops |
| Dimensions | W37 x D37 x H18 |
| Features a Faux Concrete Top | Yes |
| Rounded Oblong Legs | Yes |
| Contemporary Styling | Yes |
| Box Dimensions | W42 x D42 x H13 |
| Cubes | 12.74 |
| Weight | 72 lbs. |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe w/ Concrete Tops |
| Style | Contemporary |
| Collection | Affinity |
Why buy the Affinity Round Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.