Plantation Key Outdoor Cocktail Table – Granite
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Plantation Key outdoor cocktail table features a weather and rust-resistant Cast Aluminum construction with a Granite finish. It offers a unique slatted top and clean square block legs, perfect for outdoor entertaining.
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 16 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Granite |
| Style | Transitional |
| Collection | Plantation Key |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Plantation Key Outdoor Cocktail Table – Granite
Create the perfect centerpiece for casual outdoor entertaining and relaxation with the Plantation Key outdoor cocktail table. Crafted with excellence using Cast aluminum, this piece features a Granite finish. The slatted top is a unique design element that will turn heads and delight the eye, while still offering a sturdy surface for snacks and beverages. The clean, crisp look is continued with the square block legs. With Cast Aluminum being known to stand up well to weather and rust, this cocktail table will become a staple in your outdoor gatherings for years to come. Reclaim the outdoors with the Plantation Key outdoor cocktail table.
Product Details
| Cubes | 17.5 |
|---|---|
| Features a Slat Top | Yes |
| Block Legs | Yes |
| UV & Water Resistant | Yes |
| Cast Aluminum | Yes |
| Warranty: 3 Years Aluminum | Yes |
| Combined_dimensions | W48 x D28 x H16 |
| Feature_1 | Features a Slat Top |
| Feature_2 | Block Legs |
| Feature_3 | UV & Water Resistant |
| Feature_4 | Cast Aluminum |
| Feature_5 | Warranty: 3 Years Aluminum |
| Epcubes | 17.5 |
| Epboxwidth | 50.5 |
| Epboxdepth | 31 |
| Epboxheight | 19.25 |
| Epprodwidth | 48 |
| Epproddepth | 28 |
| Epprodheight | 16 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 31 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 16 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Granite |
| Style | Transitional |
| Collection | Plantation Key |
Why buy the Plantation Key Outdoor Cocktail Table – Granite from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
Walton Bridge Outdoor Bar Table with Fire Pit
Sundown Treasure End Table
Elite Park Outdoor Coffee Table
Rainier Ranch Outdoor Coffee Table
Horizon Hall Outdoor Coffee Table
Kimpton Isle Outdoor Coffee Table
Horizon Hall Outdoor End Table
Hallow Creek Outdoor Coffee Table
Sundown Treasure End Table
Sundown Treasure End Table
Sundown Treasure End Table
Beachcroft Outdoor Coffee Table
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.